Mornsun America, LLC VCF4824QBO-400WHR3-N
Part No.:
VCF4824QBO-400WHR3-N
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VCF4824QBO-400WHR3-N.pdf
Description:
ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER1
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Series:
VCF48_QBO-400WHR3-N (400W)
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
16.5A
Power (Watts):
396 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Heat Sink
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
95%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active Low
Approval Agency:
CE, UKCA
Standard Number:
1. How to order VCF4824QBO-400WHR3-N on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VCF4824QBO-400WHR3-N price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VCF4824QBO-400WHR3-N?
Series VCF48_QBO-400WR3-N (400W) VCF48_QBO-400WR3 (400W) VCF48_QBO-400WFR3 (400W) VCF48_QBO-400WHR3 (400W) VCF48_QBO-400WHR3-N (400W)
Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 16.5A 16.5A 16.5A 16.5A 16.5A
Power (Watts) 396 W 396 W 396 W 396 W 396 W
Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 95% 95% 95% 95% 95%