Mornsun America, LLC VCF4824QBO-400WHR3
Part No.:
VCF4824QBO-400WHR3
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VCF4824QBO-400WHR3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER, 400W, 24V, HEAT
Shipping
Inventory:826
Series:
VCF48_QBO-400WHR3 (400W)
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output (Max):
16.5A
Power (Watts):
396 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Features:
Adjustable Output, Heat Sink, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
95%
Standard Number:
1. How to order VCF4824QBO-400WHR3 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VCF4824QBO-400WHR3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VCF4824QBO-400WHR3?
Series VCF48_QBO-400WR3-N (400W) VCF48_QBO-400WR3 (400W) VCF48_QBO-400WFR3 (400W) VCF48_QBO-400WHR3 (400W) VCF48_QBO-400WHR3-N (400W)
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 16.5A 16.5A 16.5A 16.5A 16.5A
Power (Watts) 396 W 396 W 396 W 396 W 396 W
Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 95% 95% 95% 95% 95%