Mornsun America, LLC URB2403YMD-15WR3
Part No.:
URB2403YMD-15WR3
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.URB2403YMD-15WR3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 13W
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Series:
URB2403YMD-15WR3 (15W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
4A
Power (Watts):
13 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
88%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
CB, CE, cURus
Standard Number:
1. How to order URB2403YMD-15WR3 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the URB2403YMD-15WR3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of URB2403YMD-15WR3?
Image URB2403YMD-10WR3 URB2403YMD-10WHR3 URB2403YMD-15WR3 URB2403YMD-20WHR3 URB2403YMD-40WR3
Part Number URB2403YMD-10WR3 URB2403YMD-10WHR3 URB2403YMD-15WR3 URB2403YMD-20WHR3 URB2403YMD-40WR3
Series URB2403YMD-10WR3 (10W) URB_YMD-10WR3 (10W) URB2403YMD-15WR3 (15W) URB_YMD-20WR3 (20W) URB_YMD-40WR3 (40W)
Package/Case 6-DIP Module, 5 Leads 6-DIP Module, 5 Leads 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Output 1 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 2.4A 2.4A 4A 5A 10A
Power (Watts) 7.9 W 7.92 W 13 W 17 W 33 W
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Features - Heat Sink - Adjustable Output, Heat Sink Adjustable Output
Efficiency 78% 77% 88% 88% 89.5%