Mornsun America, LLC URB2403LD-30WR3
Part No.:
URB2403LD-30WR3
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.URB2403LD-30WR3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Series:
URB2403LD-30WR3 (30W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6A
Power (Watts):
20 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency:
83%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
CB, CE, cURus, UKCA, UL
Standard Number:
60950-1; 62368-1
1. How to order URB2403LD-30WR3 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the URB2403LD-30WR3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of URB2403LD-30WR3?
Image URB2403LD-20WR3 URB2403LD-30WR3 URB2403LD-30WHR3
Part Number URB2403LD-20WR3 URB2403LD-30WR3 URB2403LD-30WHR3
Manufacturer Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC
Series URB2403LD-20WR3 (20W) URB2403LD-30WR3 (30W) URB_LD-30WR3 (30W)
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V
Voltage - Output 1 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage - Output 2 - - -
Voltage - Output 3 - - -
Voltage - Output 4 - - -
Current - Output (Max) 5A 6A 6A
Power (Watts) 17 W 20 W 20 W
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 86% 83% 85%