Taiyo Yuden TMK212B7225KG-TR
Part No.:
TMK212B7225KG-TR
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.TMK212B7225KG-TR.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
SMPS Filtering
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order TMK212B7225KG-TR on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the TMK212B7225KG-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TMK212B7225KG-TR?
Image TMK212B7225KG-TR TMK212B7225KGHT
Part Number TMK212B7225KG-TR TMK212B7225KGHT
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series M M
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 2.2 µF 2.2 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 25V 25V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - AEC-Q200
Applications SMPS Filtering Automotive
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm) 0.053" (1.35mm)