Toshiba Semiconductor and Storage TA58M12F(TE16L1,NQ
Part No.:
TA58M12F(TE16L1,NQ
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
IC REG LINEAR 12V 500MA PW-MOLD
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
29V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
1.2 mA
Current - Supply (Max):
80 mA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PW-MOLD
1. How to order TA58M12F(TE16L1,NQ on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the TA58M12F(TE16L1,NQ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TA58M12F(TE16L1,NQ?
Image TA58M12F(TE16L1,NQ
Part Number TA58M12F(TE16L1,NQ
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 29V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 1.2 mA
Current - Supply (Max) 80 mA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 105°C