TDK Corporation RLF12545T-7R8N5R4-PF
Part No.:
RLF12545T-7R8N5R4-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RLF12545T-7R8N5R4-PF.pdf
Description:
FIXED IND 7.8UH 5.4A 12.24 MOHM
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
RLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
7.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.4 A
Current - Saturation (Isat):
7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
12.24mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.70mm)
1. How to order RLF12545T-7R8N5R4-PF on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the RLF12545T-7R8N5R4-PF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RLF12545T-7R8N5R4-PF?
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series RLF RLF RLF RLF RLF
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 2.7 µH 7.8 µH 1.9 µH 10 µH 4.2 µH
Tolerance ±30% ±30% ±30% ±20% ±30%
Current Rating (Amps) 8.7 A 5.4 A 10.5 A 5.1 A 6.5 A
Current - Saturation (Isat) 12A 7A 13A 6A 9.5A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 5.4mOhm Max 12.24mOhm Max 4.32mOhm Max 14.88mOhm Max 8.88mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm) 0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm) 0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm) 0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm) 0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm) 0.185" (4.70mm) 0.185" (4.70mm) 0.185" (4.70mm) 0.185" (4.70mm)