TDK Corporation MLF1005G1R5JT
Part No.:
MLF1005G1R5JT
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLF1005G1R5JT.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 35MA 950MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MLF
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
35 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
950mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
1. How to order MLF1005G1R5JT on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLF1005G1R5JT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLF1005G1R5JT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MLF1005G1R5JT.
Image MLF1005G1R5JTD25 MLF1005G1R5JT000 MLF1005G1R5JT
Part Number MLF1005G1R5JTD25 MLF1005G1R5JT000 MLF1005G1R5JT
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series MLF MLF MLF
Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 1.5 µH 1.5 µH 1.5 µH
Tolerance ±5% ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 35 mA 35 mA 35 mA
Shielding Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 950mOhm Max 950mOhm Max 950mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant 100MHz 100MHz 100MHz
Ratings AEC-Q200 - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 10 MHz 10 MHz 10 MHz
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)