TDK Corporation MLF1005G1R2JT
Part No.:
MLF1005G1R2JT
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLF1005G1R2JT.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 35MA 790MOHM SMD
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
35 mA
DC Resistance (DCR):
790mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:
110MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
1. How to order MLF1005G1R2JT on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLF1005G1R2JT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLF1005G1R2JT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MLF1005G1R2JT.
Image MLF1005G1R2JTD25 MLF1005G1R2JT000 MLF1005G1R2JT
Part Number MLF1005G1R2JTD25 MLF1005G1R2JT000 MLF1005G1R2JT
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series MLF MLF MLF
Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 1.2 µH 1.2 µH 1.2 µH
Tolerance ±5% ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 35 mA 35 mA 35 mA
Shielding Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 790mOhm Max 790mOhm Max 790mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant 110MHz 110MHz 110MHz
Ratings AEC-Q200 - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 10 MHz 10 MHz 10 MHz
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)