TDK Corporation MLF1005G1R2JT000
Part No.:
MLF1005G1R2JT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MLF1005G1R2JT000.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 35MA 790MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MLF
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
35 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
790mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:
110MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
1. How to order MLF1005G1R2JT000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MLF1005G1R2JT000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MLF1005G1R2JT000?
Image MLF1005G1R2JT000
Part Number MLF1005G1R2JT000
Manufacturer TDK Corporation
Series MLF
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ferrite
Inductance 1.2 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 35 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 790mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant 110MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)