TDK Corporation MHQ1005P1N6ST
Part No.:
MHQ1005P1N6ST
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P1N6ST.pdf
Description:
FIXED IND 1.6NH 1A 40 MOHM SMD
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Inductance:
1.6 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
1 A
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
10GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P1N6ST on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P1N6ST price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P1N6ST?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MHQ1005P1N6ST.
Image MHQ1005P1N6ST000 MHQ1005P1N6ST MHQ1005P1N6STD25
Part Number MHQ1005P1N6ST000 MHQ1005P1N6ST MHQ1005P1N6STD25
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series MHQ-P MHQ-P MHQ-P
Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1006 Metric) 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic Ceramic, Non-Magnetic Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 1.6 nH 1.6 nH 1.6 nH
Tolerance ±0.3nH ±0.3nH ±0.3nH
Current Rating (Amps) 1 A 1 A 1 A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max 40mOhm Max 40mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 10GHz 10GHz 10GHz
Ratings - - AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz 100 MHz 100 MHz
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)