TDK Corporation MHQ1005P1N6ST000
Part No.:
MHQ1005P1N6ST000
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P1N6ST000.pdf
Description:
FIXED IND 1.6NH 1A 40 MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MHQ-P
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:
1.6 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
10GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P1N6ST000 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P1N6ST000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P1N6ST000?
Image MHQ1005P1N6ST000
Part Number MHQ1005P1N6ST000
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 1.6 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 10GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)