TDK Corporation MHQ1005P1N0ST
Part No.:
MHQ1005P1N0ST
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MHQ1005P1N0ST.pdf
Description:
FIXED IND 1NH 1.2A 30 MOHM SMD
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Inductance:
1 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
1.2 A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order MHQ1005P1N0ST on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MHQ1005P1N0ST price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHQ1005P1N0ST?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MHQ1005P1N0ST.
Image MHQ1005P1N0ST000 MHQ1005P1N0ST MHQ1005P1N0STD25
Part Number MHQ1005P1N0ST000 MHQ1005P1N0ST MHQ1005P1N0STD25
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series MHQ-P MHQ-P MHQ-P
Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1006 Metric) 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic Ceramic, Non-Magnetic Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 1 nH 1 nH 1 nH
Tolerance ±0.3nH ±0.3nH ±0.3nH
Current Rating (Amps) 1.2 A 1.2 A 1.2 A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max 30mOhm Max 30mOhm Max
Q @ Freq - - -
Frequency - Self Resonant 15GHz 15GHz 15GHz
Ratings - - AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz 100 MHz 100 MHz
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm) 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)