50R-JMDSS-G-1-TF.pdf
| Image |  |
| Series | JMD | JMC | JMC | JMC | JMC |
| Product Status | Active | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Number of Positions | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) | 0.020" (0.50mm) | 0.020" (0.50mm) | 0.020" (0.50mm) | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Contact Finish | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Contact Finish Thickness | - | - | - | - | - |
| Mated Stacking Heights | 4.5mm, 5mm, 6mm | - | - | - | - |
| Height Above Board | 0.122" (3.10mm) | 0.091" (2.30mm) | 0.091" (2.30mm) | 0.130" (3.30mm) | 0.130" (3.30mm) |