50RF-JMCS-G-1B-TF(N)(LF)(SN).pdf
| Image |  |
| Part Number | 50RF-JMCS-G-1-TF(N)(LF)(SN) | 50RF-JMCS-G-1B-TF(N)(LF)(SN) |
| Manufacturer | JST Sales America Inc. | JST Sales America Inc. |
| Series | JMC | JMC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 50 | 50 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Features | Solder Retention | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold | Gold |
| Contact Finish Thickness | - | - |
| Mated Stacking Heights | - | - |
| Height Above Board | 0.130" (3.30mm) | 0.130" (3.30mm) |