YNA15B2J0G105MT000N.pdf
| Image |  |
| Part Number | YNA15B2J0G105MT000N |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | YNA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 4V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Features | Controlled ESR |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.014" (0.35mm) |