VPG Foil Resistors Y40661K74000D0R
Part No.:
Y40661K74000D0R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.Y40661K74000D0R.pdf
Description:
RES SMD 1.74K OHM 0.5% 1.2W 2512
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
FRSH
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.74 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
1.2W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2.5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 225°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order Y40661K74000D0R on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y40661K74000D0R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y40661K74000D0R?
Image Y40661K74000D0R
Part Number Y40661K74000D0R
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series FRSH
Package/Case 2512 (6432 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 1.74 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 1.2W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2.5ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Supplier Device Package -
Ratings 2512
Size / Dimension 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)