VPG Foil Resistors Y402350R0000B9R
Part No.:
Y402350R0000B9R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.Y402350R0000B9R.pdf
Description:
FRSM1206 50R000 TCR0.2 0.1% S T
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
FRSM
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order Y402350R0000B9R on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y402350R0000B9R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y402350R0000B9R?
Image Y402350R0000B9R
Part Number Y402350R0000B9R
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series FRSM
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 50 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)