VPG Foil Resistors Y1630750R000T9W
Part No.:
Y1630750R000T9W
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.Y1630750R000T9W.pdf
Description:
RES SMD 750 OHM 0.01% 1/4W 1206
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VFCP
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tray
Product Status:
Last Time Buy
Resistance:
750 Ohms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order Y1630750R000T9W on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y1630750R000T9W price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y1630750R000T9W?
Image Y1630750R000T9W
Part Number Y1630750R000T9W
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VFCP
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tray
Product Status Last Time Buy
Resistance 750 Ohms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)