VPG Foil Resistors Y161150R0000A9R
Part No.:
Y161150R0000A9R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.Y161150R0000A9R.pdf
Description:
RES SMD 50 OHM 0.05% 0.3W 2010
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VSM
Package/Case:
2010 (5025 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2010
Size / Dimension:
0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order Y161150R0000A9R on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y161150R0000A9R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y161150R0000A9R?
Image Y161150R0000A9R
Part Number Y161150R0000A9R
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VSM
Package/Case 2010 (5025 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 50 Ohms
Tolerance ±0.05%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)