VPG Foil Resistors Y11692K04900T139R
Part No.:
Y11692K04900T139R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
3017 J-Lead
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.Y11692K04900T139R.pdf
Description:
RES SMD 2.049K OHM 0.6W J LEAD
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
SMR3D
Package/Case:
3017 J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
2.049 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Ratings:
SMD
Size / Dimension:
0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order Y11692K04900T139R on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y11692K04900T139R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y11692K04900T139R?
Image Y11692K04900T139R
Part Number Y11692K04900T139R
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series SMR3D
Package/Case 3017 J-Lead
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 2.049 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package -
Ratings SMD
Size / Dimension 0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)