VPG Foil Resistors Y116916K0000T9R
Part No.:
Y116916K0000T9R
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.Y116916K0000T9R.pdf
Description:
RES SMD 16KOHM 0.01% 0.6W J LEAD
Resistance:
16 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)
Failure Rate:
1. How to order Y116916K0000T9R on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the Y116916K0000T9R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y116916K0000T9R?
Image Y116916K0000T9R
Part Number Y116916K0000T9R
Product Status Active
Resistance 16 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package -
Ratings SMD
Size / Dimension 0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)