Y0056200R000K12L.pdf
| Image |  |
| Part Number | Y0056200R000K12L |
| Manufacturer | VPG Foil Resistors |
| Series | Accutrim™1280G |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Resistance | 200 Ohms |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W |
| Tolerance | ±10% |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C |
| Number of Turns | 26.0 |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Resistive Material | Metal Foil |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pins |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.270" x 0.190" Face (6.86mm x 4.83mm) |