Telemecanique Sensors XS7G12PA140
Part No.:
XS7G12PA140
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Proximity Sensors
Package:
Module
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.XS7G12PA140.pdf
Description:
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.079" (2mm)
Output Type:
PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Plastic
Voltage - Supply:
12V ~ 24V
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
Ingress Protection:
IP67
Indicator:
LED
1. How to order XS7G12PA140 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the XS7G12PA140 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XS7G12PA140?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of XS7G12PA140.
Image XS7G12PA140S XS7G12PA140
Part Number XS7G12PA140S XS7G12PA140
Manufacturer Telemecanique Sensors Telemecanique Sensors
Series XS -
Package/Case Module Module
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Sensor Type Inductive Inductive
Sensing Distance 0.079" (2mm) 0.079" (2mm)
Output Type NO, 3-Wire PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency - -
Shielding Unshielded Unshielded
Material - Body Plastic Plastic
Voltage - Supply 12V ~ 24V 12V ~ 24V
Termination Style Connector Cable Leads
Operating Temperature -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C