Telemecanique Sensors XS1N12PB349
Part No.:
XS1N12PB349
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.XS1N12PB349.pdf
Description:
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M12
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.157" (4mm)
Output Type:
PNP-NC, 3-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:
12V ~ 24V
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C
Ingress Protection:
IP68, IP69K
Indicator:
LED
1. How to order XS1N12PB349 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the XS1N12PB349 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XS1N12PB349?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of XS1N12PB349.
Image XS1N12PB349D XS1N12PB349
Part Number XS1N12PB349D XS1N12PB349
Manufacturer Telemecanique Sensors Telemecanique Sensors
Series - -
Package/Case Cylinder, Threaded - M12 Cylinder, Threaded - M12
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Sensor Type Inductive Inductive
Sensing Distance 0.157" (4mm) 0.157" (4mm)
Output Type PNP-NC, 3-Wire PNP-NC, 3-Wire
Response Frequency - -
Shielding Unshielded Unshielded
Material - Body Nickel-Plated Brass Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply 12V ~ 24V 12V ~ 24V
Termination Style Connector Cable Leads
Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C