Vishay Dale WSR21R000DEK
Part No.:
WSR21R000DEK
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
4527 J-Lead
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.WSR21R000DEK.pdf
Description:
RES 1 OHM 0.5% 2W 4527
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSR
Package/Case:
4527 J-Lead
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Element
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
4527
Size / Dimension:
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height - Seated (Max):
0.100" (2.54mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order WSR21R000DEK on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the WSR21R000DEK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSR21R000DEK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of WSR21R000DEK.
Image WSR21R000DEK
Part Number WSR21R000DEK
Manufacturer Vishay Dale
Series WSR
Package/Case 4527 J-Lead
Packaging Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 4527
Size / Dimension 0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)