Vishay Dale WSLP08055L000DEK
Part No.:
WSLP08055L000DEK
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.WSLP08055L000DEK.pdf
Description:
RES 0.005 OHM 0.5% 1/2W 0805
Series:
WSLP
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
5 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±110ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Failure Rate:
1. How to order WSLP08055L000DEK on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the WSLP08055L000DEK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSLP08055L000DEK?
Image WSLP08055L000DEK
Part Number WSLP08055L000DEK
Manufacturer Vishay Dale
Series WSLP
Package/Case 0805 (2012 Metric)
Packaging Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
Resistance 5 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Element
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±110ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)