Vishay Dale WSL0805R0250DTG18
Part No.:
WSL0805R0250DTG18
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.WSL0805R0250DTG18.pdf
Description:
RES 0.025 OHM 0.5% 1/4W 0805
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSL-HP
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
25 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order WSL0805R0250DTG18 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the WSL0805R0250DTG18 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WSL0805R0250DTG18?
Image WSL0805R0250DTG18
Part Number WSL0805R0250DTG18
Manufacturer Vishay Dale
Series WSL-HP
Package/Case 0805 (2012 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 25 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)