TDK Corporation VLS3015T-1R5N1R6
Part No.:
VLS3015T-1R5N1R6
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLS3015T-1R5N1R6.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.6A 74 MOHM SMD
Shipping
Inventory:377
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
DC Resistance (DCR):
74mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)
1. How to order VLS3015T-1R5N1R6 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VLS3015T-1R5N1R6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VLS3015T-1R5N1R6?
Image VLS3015T-470MR31 VLS3015T-1R5N1R6 VLS3015T-6R8MR86 VLS3015T-3R3M1R2 VLS3015T-100MR70
Part Number VLS3015T-470MR31 VLS3015T-1R5N1R6 VLS3015T-6R8MR86 VLS3015T-3R3M1R2 VLS3015T-100MR70
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series VLS VLS VLS VLS VLS
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core - - - - -
Inductance 47 µH 1.5 µH 6.8 µH 3.3 µH 10 µH
Tolerance ±20% ±30% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 310 mA 1.6 A 860 mA 1.2 A 700 mA
Current - Saturation (Isat) 310mA 1.6A 860mA 1.2A 700mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 1.406Ohm Max 74mOhm Max 211mOhm Max 112mOhm Max 276mOhm Max
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm)