TDK Corporation VLS3010T-3R3M1R1
Part No.:
VLS3010T-3R3M1R1
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLS3010T-3R3M1R1.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.1A 156MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
156mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order VLS3010T-3R3M1R1 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VLS3010T-3R3M1R1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VLS3010T-3R3M1R1?
Image VLS3010T-6R8MR75 VLS3010T-1R5N1R6 VLS3010T-100MR65 VLS3010T-3R3M1R1 VLS3010T-150MR55
Part Number VLS3010T-6R8MR75 VLS3010T-1R5N1R6 VLS3010T-100MR65 VLS3010T-3R3M1R1 VLS3010T-150MR55
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series VLS VLS VLS VLS VLS
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core - - - - -
Inductance 6.8 µH 1.5 µH 10 µH 3.3 µH 15 µH
Tolerance ±20% ±30% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 750 mA 1.9 A 650 mA 1.1 A 550 mA
Current - Saturation (Isat) 750mA 1.4A 650mA 1.1A 550mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 312mOhm Max 85mOhm Max 468mOhm Max 156mOhm Max 612mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)