TDK Corporation VLS3010T-2R2M1R3
Part No.:
VLS3010T-2R2M1R3
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLS3010T-2R2M1R3.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.7A 116MOHM SMD
Shipping
Inventory:204
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
116mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)