TDK Corporation VLP5610T-150MR52
Part No.:
VLP5610T-150MR52
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLP5610T-150MR52.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 520MA 710MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
520 mA
Current - Saturation (Isat):
630mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
710mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order VLP5610T-150MR52 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VLP5610T-150MR52 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VLP5610T-150MR52?
Image VLP5610T-220MR45 VLP5610T-6R8MR80 VLP5610T-470MR29 VLP5610T-2R7M1R0 VLP5610T-150MR52
Part Number VLP5610T-220MR45 VLP5610T-6R8MR80 VLP5610T-470MR29 VLP5610T-2R7M1R0 VLP5610T-150MR52
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series VLP VLP VLP VLP VLP
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core - - - - -
Inductance 22 µH 6.8 µH 47 µH 2.7 µH 15 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 450 mA 800 mA 290 mA 1.05 A 520 mA
Current - Saturation (Isat) 500mA 900mA 360mA 1.26A 630mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 960mOhm Max 300mOhm Max 1.93Ohm Max 170mOhm Max 710mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm) 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm) 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm) 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm) 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)