TDK Corporation VLP4612T-150MR42
Part No.:
VLP4612T-150MR42
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLP4612T-150MR42.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 420MA 960MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
420 mA
Current - Saturation (Isat):
450mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
960mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.181" L x 0.118" W (4.60mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)