TDK Corporation VLM10555T-3R3M7R2-2
Part No.:
VLM10555T-3R3M7R2-2
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLM10555T-3R3M7R2-2.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 7.2A 9.55MOHM SM
Shipping
Inventory:302
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.2 A
Current - Saturation (Isat):
12A
DC Resistance (DCR):
9.55mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)
1. How to order VLM10555T-3R3M7R2-2 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VLM10555T-3R3M7R2-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VLM10555T-3R3M7R2-2?
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series VLM VLM VLM VLM VLM
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 2.5 µH 4.3 µH 3.3 µH 560 nH 1.8 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 8 A 7.2 A 7.2 A 12 A 8.8 A
Current - Saturation (Isat) 15A 9A 12A 34A 18A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 7.71mOhm Max 9.55mOhm Max 9.55mOhm Max 2.5mOhm Max 6.44mOhm Max
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm) 0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm) 0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm) 0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm) 0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm) 0.220" (5.60mm)