TDK Corporation VLM10555T-2R5M8R0-2H
Part No.:
VLM10555T-2R5M8R0-2H
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLM10555T-2R5M8R0-2H.pdf
Description:
FIXED IND 2.5UH 8A 7.71 MOHM SMD
Inductance:
2.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
15A
DC Resistance (DCR):
7.71mOhm Max
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)