TDK Corporation VLF4012AT-3R3M1R3
Part No.:
VLF4012AT-3R3M1R3
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLF4012AT-3R3M1R3.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.3A 120MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
120mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order VLF4012AT-3R3M1R3 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VLF4012AT-3R3M1R3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VLF4012AT-3R3M1R3?
Image VLF4012AT-6R8MR96 VLF4012AT-4R7M1R1 VLF4012AT-470MR30 VLF4012AT-3R3M1R3 VLF4012AT-330MR39
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series VLF VLF VLF VLF VLF
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 6.8 µH 4.7 µH 47 µH 3.3 µH 33 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 960 mA 1.1 A 300 mA 1.3 A 390 mA
Current - Saturation (Isat) 960mA 1.1A 360mA 1.3A 440mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 230mOhm Max 160mOhm Max 2.3Ohm Max 120mOhm Max 1.4Ohm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm) 0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm) 0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm) 0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm) 0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)