TDK Corporation VLF3010ST-1R0N1R7
Part No.:
VLF3010ST-1R0N1R7
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLF3010ST-1R0N1R7.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 1.7A 49 MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
49mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order VLF3010ST-1R0N1R7 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VLF3010ST-1R0N1R7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VLF3010ST-1R0N1R7?
Image VLF3010ST-6R8MR65 VLF3010ST-3R3MR88 VLF3010ST-1R0N1R7 VLF3010ST-2R2M1R1 VLF3010ST-4R7MR75
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series VLF VLF VLF VLF VLF
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 6.8 µH 3.3 µH 1 µH 2.2 µH 4.7 µH
Tolerance ±20% ±20% ±30% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 650 mA 880 mA 1.7 A 1.1 A 750 mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max 130mOhm Max 49mOhm Max 92mOhm Max 180mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm) 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm) 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm) 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm) 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)