TDK Corporation VLF12060T-101M1R9
Part No.:
VLF12060T-101M1R9
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLF12060T-101M1R9.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.9A 152MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
152mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
1. How to order VLF12060T-101M1R9 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VLF12060T-101M1R9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VLF12060T-101M1R9?
Image VLF12060T-100M6R2 VLF12060T-101M1R9 VLF12060T-150M5R0 VLF12060T-151M1R6 VLF12060T-1R8N120
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series VLF VLF VLF VLF VLF
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 10 µH 100 µH 15 µH 150 µH 1.8 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±30%
Current Rating (Amps) 6.2 A 1.9 A 5 A 1.6 A 12 A
Current - Saturation (Isat) 6.2A 1.9A 5A 1.6A 14.6A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 16mOhm Max 152mOhm Max 26mOhm Max 215mOhm Max 4.4mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm) 0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm) 0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm) 0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm) 0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)