TDK Corporation VLF10040T-6R8N4R5
Part No.:
VLF10040T-6R8N4R5
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLF10040T-6R8N4R5.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 4.5A 23.8MOHM SM
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
4.6A
DC Resistance (DCR):
23.8mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)