TDK Corporation VLF10040T-3R3N6R2
Part No.:
VLF10040T-3R3N6R2
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLF10040T-3R3N6R2.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 6.2A 12.6MOHM SM
Shipping
Inventory:490
Series:
VLF
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.2 A
Current - Saturation (Isat):
6.7A
DC Resistance (DCR):
12.6mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
1. How to order VLF10040T-3R3N6R2 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VLF10040T-3R3N6R2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VLF10040T-3R3N6R2?
Image VLF10040T-3R3N6R2 VLF10040T-100M3R8 VLF10040T-150M3R1 VLF10040T-151MR99 VLF10040T-1R5N8R9
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series VLF VLF VLF VLF VLF
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 3.3 µH 10 µH 15 µH 150 µH 1.5 µH
Tolerance ±30% ±20% ±20% ±20% ±30%
Current Rating (Amps) 6.2 A 3.8 A 3.1 A 990 mA 8.9 A
Current - Saturation (Isat) 6.7A 3.8A 3.1A 990mA 9.9A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 12.6mOhm Max 33mOhm Max 42mOhm Max 394mOhm Max 6.2mOhm Max
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm) 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm) 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm) 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm) 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm)