TDK Corporation VLCF4024T-2R2N1R7-2
Part No.:
VLCF4024T-2R2N1R7-2
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLCF4024T-2R2N1R7-2.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.76A 43MOHM SMD
Shipping
Inventory:948
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.76 A
Current - Saturation (Isat):
1.76A
DC Resistance (DCR):
43mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.094" (2.40mm)
1. How to order VLCF4024T-2R2N1R7-2 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VLCF4024T-2R2N1R7-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VLCF4024T-2R2N1R7-2?
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series VLCF VLCF VLCF VLCF VLCF
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 22 µH 10 µH 100 µH 2.2 µH 15 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±30% ±20%
Current Rating (Amps) 650 mA 900 mA 300 mA 1.76 A 800 mA
Current - Saturation (Isat) 650mA 900mA 300mA 1.76A 800mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 332mOhm Max 136mOhm Max 1.21Ohm Max 43mOhm Max 198mOhm Max
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm) 0.094" (2.40mm) 0.094" (2.40mm) 0.094" (2.40mm) 0.094" (2.40mm)