TDK Corporation VLCF4024T-1R6N2R1-2
Part No.:
VLCF4024T-1R6N2R1-2
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLCF4024T-1R6N2R1-2.pdf
Description:
FIXED IND 1.6UH 2.1A 39 MOHM SMD
Shipping
Inventory:323
Inductance:
1.6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
DC Resistance (DCR):
39mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.094" (2.40mm)