VJ1825Y225KLXAR68.pdf
| Image |  |
| Part Number | VJ1825Y225KLXAR68 |
| Manufacturer | Vishay Vitramon |
| Series | VJ Hi-Rel |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 25V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1825 (4564 Metric) |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.086" (2.18mm) |