Mornsun America, LLC VCF4815QBO-400WFR3
Part No.:
VCF4815QBO-400WFR3
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VCF4815QBO-400WFR3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER, 400W, 15V, ADDE
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Series:
VCF48_QBO-400WFR3 (400W)
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
26.5A
Power (Watts):
398 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Baseplate, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
95%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order VCF4815QBO-400WFR3 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VCF4815QBO-400WFR3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VCF4815QBO-400WFR3?
Series VCF48_QBO-400WR3-N (400W) VCF48_QBO-400WHR3-N (400W) VCF48_QBO-400WFR3-N (400W) VCF48_QBO-400WR3 (400W) VCF48_QBO-400WFR3 (400W)
Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage - Output 1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 26.5A 26.5A 33A 26.5A 26.5A
Power (Watts) 398 W 398 W 495 W 398 W 398 W
Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 95% 95% 95% 95% 95%