Mornsun America, LLC VCB4812EBO-400WHR3-N
Part No.:
VCB4812EBO-400WHR3-N
Package:
Eighth Brick
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VCB4812EBO-400WHR3-N.pdf
Description:
ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER
Series:
VCB48_EBO-400WHR3-N (400W)
Package/Case:
Eighth Brick
Packaging:
Tray
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
33A
Power (Watts):
396 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Features:
Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
95%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order VCB4812EBO-400WHR3-N on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the VCB4812EBO-400WHR3-N price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VCB4812EBO-400WHR3-N?
Series VCB48_EBO-400WR3-N (400W) VCB48_EBO-400WHR3-N (400W) VCB48_EBO-400WFR3-N (400W) VCB48_EBO-100WR3 (100W) VCB48_EBO-240WR3-N (240W)
Package/Case Eighth Brick Eighth Brick Eighth Brick Eighth Brick Eighth Brick
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 33A 33A 33A 8.3A 20A
Power (Watts) 396 W 396 W 396 W 100 W 270 W
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 95% 95% 95% 93% 95%