Mornsun America, LLC UWTH1D12QB-100WHR3
Part No.:
UWTH1D12QB-100WHR3
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.UWTH1D12QB-100WHR3.pdf
Description:
ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Series:
UWTH1D_QB-100W(H/F)R3 (100W)
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
14V
Voltage - Input (Max):
160V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
8.33A
Power (Watts):
100 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Features:
Heat Sink
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
90%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
CB, CE, cCSAus, EN, IEC, UKCA
Standard Number:
1. How to order UWTH1D12QB-100WHR3 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the UWTH1D12QB-100WHR3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UWTH1D12QB-100WHR3?
Image UWTH1D12QB-100WR3 UWTH1D12QB-100WHR3 UWTH1D12QB-100WFR3
Part Number UWTH1D12QB-100WR3 UWTH1D12QB-100WHR3 UWTH1D12QB-100WFR3
Manufacturer Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC
Series UWTH1D_QB-100W(H/F)R3 (100W) UWTH1D_QB-100W(H/F)R3 (100W) UWTH1D_QB-100W(H/F)R3 (100W)
Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) 14V 14V 14V
Voltage - Input (Max) 160V 160V 160V
Voltage - Output 1 12V 12V 12V
Voltage - Output 2 - - -
Voltage - Output 3 - - -
Voltage - Output 4 - - -
Current - Output (Max) 8.33A 8.33A 8.33A
Power (Watts) 100 W 100 W 100 W
Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial), Railway ITE (Commercial), Railway ITE (Commercial), Railway
Features - Heat Sink Heat Sink
Efficiency 90% 90% 90%