Taiyo Yuden UVK105CG0R5BW-F
Part No.:
UVK105CG0R5BW-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.UVK105CG0R5BW-F.pdf
Description:
CAP CER 0.5PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.5 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order UVK105CG0R5BW-F on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the UVK105CG0R5BW-F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UVK105CG0R5BW-F?
Image UVK105CG0R5BW-F
Part Number UVK105CG0R5BW-F
Manufacturer Taiyo Yuden
Series V
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 0.5 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)