US381-000005-030PA.pdf
| Image |  |
| Part Number | US381-000005-030PG | US381-000005-030PA | US381-000005-100PA |
| Series | US300 | US300 | US300 |
| Package/Case | Cylinder | Cylinder | Cylinder |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active |
| Applications | - | - | - |
| Pressure Type | Vented Gauge | Absolute | Absolute |
| Operating Pressure | 30PSI (206.84kPa) | 30PSI (206.84kPa) | 100PSI (689.48kPa) |
| Output Type | Analog Current | Analog Current | Analog Current |
| Output | 4 mA ~ 20 mA | 4 mA ~ 20 mA | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy | ±0.25% | ±0.25% | ±0.25% |
| Voltage - Supply | 9V ~ 30V | 2.5V ~ 14V | 9V ~ 30V |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT | Male - 1/4" (6.35mm) NPT | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Port Style | Threaded | Threaded | Threaded |
| Termination Style | Cable | Cable | Cable |
| Maximum Pressure | 90PSI (620.53kPa) | 90PSI (620.53kPa) | 300PSI (2068.43kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C |