Taiyo Yuden UMK212B7104MG-T
Part No.:
UMK212B7104MG-T
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.UMK212B7104MG-T.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
SMPS Filtering
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order UMK212B7104MG-T on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the UMK212B7104MG-T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UMK212B7104MG-T?
Image UMK212B7104MGHT UMK212B7104MG-T
Part Number UMK212B7104MGHT UMK212B7104MG-T
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series M M
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings AEC-Q200 -
Applications Automotive, SMPS Filtering SMPS Filtering
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm) 0.053" (1.35mm)