Taiyo Yuden UMK105BJ473KVHF
Part No.:
UMK105BJ473KVHF
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.UMK105BJ473KVHF.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0402
Product Status:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, SMPS Filtering
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order UMK105BJ473KVHF on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the UMK105BJ473KVHF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UMK105BJ473KVHF?
Image UMK105BJ473KVHF
Part Number UMK105BJ473KVHF
Manufacturer Taiyo Yuden
Series M
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)